Netoxicky ke zdraví

Průjem: po jaké léčbě kdy sáhnout

V lékárně se nachází spousta produktů určených k léčbě průjmu avšak je důležité rozlišovat jejich účinky a při konkrétních potížích volit k léčbě ty nejvhodnější. Jako vždy se pokusím tento článek napsat co nejstručněji, takzvaně šup rovnou k věci a lehounce uchopitelným způsobem 😊.

Na začátek si povíme pár obecných věcí, které jsou však důležité a je potřeba se vyznat v tom o jaký průjem se jedná, abychom pak věděli, jakou léčbu zvolit, protože například tolik oblíbený Endiaron opravdu není univerzální :). Tak pojďme na to.

Jako průjem se obecně označují tři a více řídkých stolicí během jednoho dne a nedá se říci, že by byl samostatným onemocněním. Prakticky vždycky je příznakem a dává nám najevo, že něco je v těle špatně. Dalšími průvodními příznaky mohou být silné nevolnosti až křeče, zvracení, slabost a při bakteriálních průjmech také zvýšená teplota.

Dochází k poruše vstřebávání vody a dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu a následnému nadměrnému vylučování ven. 

Akutní průjem: trvá maximálně pár dnů. Nejčastější příčinou je: 

 • napadení těla bakteriemi – zelený/žlutý průjem, častý výskyt zvýšené teploty (nejčastější příčinou je salmonela)
 • napadení těla viry – často provázené také zvracením, projeví se většinou u většiny členů domácnosti (nejčastější příčinou jsou rotaviry)
 • napadení těla parazity
 • dietní chyba 
 • antibiotika – poškozují střevní mikroflóru (tzv. zabíjejí nejen ty „špatné“ bakterie, ale také ty potřebné a z toho plyne mnoho potíží, včetně oslabení imunity).
 • některé chemické léky

Chronický průjem: trvá několik týdnů i déle a vyskytuje se u chronických onemocnění střev (Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, celiakie a jiné potravinové alergie, rakovina tlustého střeva…)

Příčinou opakovaných průjmů nebo i pouze jednorázového může být také psychické zatížení – stres nebo takzvané cestovní průjmy způsobené únavou a změnami ve stravování.

Kdy jít k lékaři? 

 • příměsi ve stolici – hlen, hnis, krev
 • dlouhodobý průjem – příznak onemocnění
 • silně vyčerpávající průjem s vysokou ztrátou vody z těla a rizikem dehydratace
 • horečka
 • průjem u dětí mladších než 1 rok  (jsou velmi náchylné k dehydrataci)

Tak a už se pojďme podívat na produkty určené k léčbě/zástavě průjmu.

Je jich na trhu mnoho, já vám však podám takový svůj úhel pohledu a nejdůležitější informace k těm, které jsou v lékárně nejprodávanější 🙂 .

Černé uhlí

Takzvaně černé uhlí známe asi všichni. Působí tak, že na svůj povrch naváže všechny cizorodé škodlivé látky a pomůže je dostat z těla pryč – takže ideální univerzál vhodný jak pro těhotné, tak pro děti od 3 let.

Černé uhlí má také výborné detoxikační účinky, takže se využívá jak při plánovaných očistách těla – detoxu jater – tak při nechtěné intoxikaci například zkaženým jídlem. 

Mně se nedávno podařilo se přiotrávit brambory. Aaano… Opravdu se mi to povedlo brambory 😁. Jelikož byly ještě nazelenalé a dokonce měly i vyrostlé klíčky (to je špatná kombinace). Bohužel se mi nějak zrovna ten den vypl zdravý rozum a já tak nějak nepřemýšlela… Vůbec. A dala jsem si lehounce jedovatý oběd.

Celé odpoledne mi bylo špatně od žaludku, ale nešlo to ven (ani spodem, ani vrchem). Večer jsem si sjela do lékárny pro Carbofit, dala jsem si zvýšenou dávku – 3 kapsle naraz a haleluja! Do půl hodiny se mi podařilo spodem ze střev vyhodit to, co do nich nepatřilo a působilo velké potíže a za hodinu už mi bylo dobře! 🙂

Velice rychlá úleva, když vezmeme v potaz, že před užitím Carbofitu mi bylo špatně asi sedm hodin vkuse.

Ale pozor – není uhlí jako uhlí. 

Carbo medicinalis

Toto uhlí je nejprodávanější – musí se dávkovat 3 tbl. před jídlem a 3 po jídle – rozkousat nebo rozdrtit, aby mělo správný efekt.

Tohle dávkování zdá se mi nepříjemné, to však vem čert – zvládneme všechno, když je nám špatně, ale! Mimo jiné pomocné látky navíc obsahuje také povidon (polyvinylpyrrolidon) – to je řekněme né zrovna bezpečná látka, která se ukládá v těle a dle zdrojů z férpotravina.cz existuje podezření, že se ukládá ve střevních uzlinách několik měsíců až let! (Takže si chceme léčit střeva a šoupneme si tam tohle…paráda). 

Carbofit 

Tenhle je dle mne TOP! 😊 Obsahuje rostlinné uhlí z kokosových skořápek, je bez obsahu dalších škodlivých pomocných látek a užívá se pouze 2 cps denně (dítě od 3 let 1 cps.)

Smecta

Smecta je přírodní čištěný jíl, který se v zažívacím traktu váže s hlenem pokrývajícím sliznice a zvyšuje tak jeho kvalitu a množství. Chrání sliznici před infekcí a škodlivými látkami a urychluje ústup obtíží. Zároveň na sebe váže škodlivé látky. 

Působí tedy podobně jako černé uhlí. Já jí však ráda nedoporučuji, protože obsahuje spoustu tělo zatěžujících pomocných látek.

Je vhodná od 2 let (2  sáčky denně), dospělí užívají 3 sáčky denně.

Všechny výše uvedené produkty je potřeba užívat s rozestupem 3 hodin od veškerých léčiv, protože na sebe navazují jakékoli pro tělo cizorodé látky a dostávají je pryč z těla (a to včetně léků, potravních doplňků…)

Tasectan

V tomto výrobku se nachází směs želatiny s taninem – chrání střevní sliznici a tvoří ochranný film, který snižuje četnost průjmů.

Pro děti se vyrábí verze Tasectan kids.

Na trhu je také Tasectan Duo a Duo kids (obsahuje navíc přidaná probiotika).

Obsahuje pomocné látky, které jsou za mně při krátkodobém užívání v pořádku.

Užívá se co 6 hodin 1 tableta (pro dítě 1 sáček).

Co tak pozoruji – Tasectan má výborné účinky, je takový univerzální, velmi šetrný a tedy mou druhou volbou hned po Carbofitu :).

Imodium

Tento produkt působí pouze na zástavu průjmu – neřeší příčinu = neléčí – vhodné například při cestování, když zrovna po ruce v autě nemáte záchod :)).

Pomocné látky jsou za mne však hodně špatné, obsahuje také toxický oxid titaničitý, který se nově od srpna 2022 nesmí vyrábět.

Imodium je vhodné od 6 let. Užívá se nejprve 2 cps naráz, poté po každém dalším průjmu 1 kapsle.

V těhotenství nene! 🙂 

Endiaron

Má dezinfekční účinky, takže je vhodný na průjmy bakteriálního či kvasinkového původu (často doprovázeného zvýšenými teplotami/ zeleným zabarvením stolice).

Užívá se pouze při hmotnosti nad 40 kg.

Pomocné látky jsou však stejně zatěžující jako u Imodia, ale pokud nezabere černé uhlí, tak jako první pomoc krátkodobě je vhodnou volbou.

Užívá se 3x denně 1 tbl.

V těhotenství se nedoporučuje 🙂 .

Tipy pro rychlejší regeneraci

Probiotika 

Určitě je vhodné je při potížích zařadit (při opakovaných průjmech, či při oslabené imunitě nejlépe dlouhodobě), protože obnovují střevní mikroflóru. 

 • Smidge probiotika sypké (pro děti varianta Infant). 

Více k tomuto tématu naleznete > v tomto článku <

 • Saccharomyces boulardii – probiotika vhodné při průjmech způsobeného antibiotiky (užívat v rozestupu 3 hodin od nich) – běžně se v lékárně vyskytují v produktu pod názvem Enterol, avšak já velmi ráda doporučuji kvalitní, nacházející se v produktu Smidge Yeastbiotic.

Hojivé potraviny a bylinky

 • Zázvor – 1 lžíci čerstvě nastrouhaného zalít teplou vodou a pomaličku popíjet. Je přírodním antivirotikem, antibiotikem i antiparazitikem. Je velice ceněn pro svůj protizánětlivý účinek a prozkoumala jej spousta studií (v angličtině k nalezení na stránce examine.com). Více informací o tomto zázračném „léčivu“ naleznete >v tomto článku<
 • Mátový čaj – 3x denně
 • Vývar, rýže, brambory a banány – (pokud možno zvlášť 😁) – krásně hojí střevní sliznici. 

Důležité je při průjmech vynechat tučnou stravu a mléčné výrobky! 🙂 

Krásné dny a tak akorát pevnou stolici přeji! 😁

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *