Netoxicky ke zdraví

Zázvor: Zázrak v boji s nachlazením a nevolností

Zazračný domácí všelék? Skoro to tak vypadá 🙂

Zázvor je jedna z nejkouzelnějších léčivých přírodních látek. Pro jeho účinky si jej cení jak Ajurvéda, tak Tradiční Čínská Medicína a pomaličku mu dostatečný význam začíná přikládat i „klasická“ medicína 🌱.

Je přírodním antivirotikem, antibiotikem i antiparazitikem. Je velice ceněn pro svůj protizánětlivý účinek a prozkoumala jej spousta studií (v angličtině k nalezení na stránce examine.com).

Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem propadla jeho vlivům, protože mě.. ehm, odradila chuť 😄. Prostě jsem se v počátku nedokázala přinutit jej vypít. Později jsem však byla péčí blízké osoby v podstatě „donucena“ jej užívat a od té doby na něj nedám dopustit. Řekla bych, že se lidé dělí na ty, kterým chutná a na ty, kteří jej užívají se zapřením jen kvůli jeho efektu.

Nebudu vás zahrnovat odbornými údaji o jeho obsahových látkách a účincích –  obsahuje mnoho vitamínů, stopových prvků i aminokyslin – pojďme rovnou na to, při jakých obtížích je doslova vesmírným darem a jak správně jej užívat 🤓.

👉Uvedu dvě nejzákladnější potíže, kde funguje přímo fantasticky, ale mimo to má efekt i na snižování hladiny cholesterolu. Ulevuje při bolestech kloubů, hlavy i při kožních vyrážkách. 

1. Zažívací potíže - nevolnosti, zvracení

Jedním z důvodů, proč jej mám neustále doma při ruce je ten, že 100% zabírá na nevolnosti jakékoli příčiny. Jsem na žaludek hodně citlivá a konstrukčně celkem drobná – vážím 47kg – sem tam se mi stává, že něco s jídlem nevychytám a na těžko po jídle zázvor zabírá přímo magicky 💚. 

Je naprosto nenahraditelnou pomocí při:

  • Nevolnosti v těhotenství – hned ráno si dopřejte šálek zázvorového čaje –  bezpečná dávka je 1g (existují i zázvorové lízátka, ty však obsahují navíc zbytečná aromata a zázvoru jako takového v nich moc není)
  • Střevní chřipce – viděla jsem studii, kdy enormně pomáhal africkým dětem s bakterií jejíž název si už nevzpomenu
  • Dietních chybách – těžkém žaludku po jídle
  • Nevolnosti a zvracení při chemoterapiích – zde se ve studiích uvádí podobný efekt jako mají chemické léky proti zvracení (ty však tělo zatěžují)
  • Kinetóze – nevolnosti v autě – existují i zázvorové lízátka (platí info viz.výše)

2. Chřipka, nachlazení

Z mé zkušenosti zkracuje dobu onemocnění minimálně o polovinu. Já nedám při počátku rýmy dopustit na kombinaci zázvor plus rýmovníček – místo týdenních potíží jsou u mě příznaky pouze den až dva. Výborným pomocníkem je také při léčbě bolesti v krku a kašli.

Ale hlavně.. Hlavně musím říci, že od té doby, co jej piji preventivně – v zimě každý večer šálek čaje – a přes rok cca 3x týdně – tak nemocná už nebývám. Za poslední tři roky mě navštívil bacil jen dvakrát. A pokud jste četli můj příběh, tak si asi umíte představit jak moc nepopsatelný zázrak to pro mne je 💚. Díky zázvoru už netrávím celé zimy na hromádce s rýmou, kašlem a nevyhýbám se času strávenému venku (i maličké prochladnutí jsem si vždycky odskákala). 

Správné dávkování a kontraindikace

Bezpečné množství pro užívání je 1-4g čerstvého zázvoru denně (sušeneného pouze 1g)

Těhotné nejlépe čerstvý zázvor a to rozdělen do dvou dávek denně – po 2 g (celkově pozor, aby se nepřekročily 4g denně) a poslední měsíce před porodem vysadit

Nevhodné pro děti do dvou let, poté možnost užívat třetinu dávky pro dospělé, v závislosti na hmotnosti

Nevhodné pro osoby se srdečním onemocněním a potížemi s krevním tlakem

Pokud dlouhodobě užíváte chemické léky na předpis – poraďte se se svým lékárníkem – zázvor může vést k zadržování léčiv v těle a tím zesílení nejen jejich účinku, ale hlavně jejich nežádoucích účinků (stejně jako grep, pomelo..)

Můj tip

Místo nakrájení zázvoru na kolečka jej zkuste nastrouhat – účinek a chuť se mnohonásobně zvýší. 

Poté jej zalejte vodou okolo 80 stupňů a po vychladnutí přidejte lžičku medu a trošku citrónu.

Mně se tento poklad osvědčil už mnohokrát a proto jej mám neustále v kuchyni přichystaný – když se začne užívat včas – zvládne v těle vyléčit mnoho

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *