Když jsem zjistila, že látkou používanou v běžných repelentech je takzvané DEET… zírala jsem. Jakože páni, aplikace pesticidu na kůži? Opravdu? Tímto tehdy oficiálně skončila doba kdy jsem věřila, že se neprodávají zdraví velmi nebezpečné látky v běžných přípravcích.
Nemluvě o spoustě dalších pro tělo zatěžujících pomocných látkách, které tyto repelenty obsahují jako takovou třešničku na dortu.🙈.
DEET
Co je to DEET? Diethyltoluamid je škodlivý pesticid, který byl údajně vyvinut americkou armádou pro boje v džungli. Zároveň je jediným pesticidem, který je povolen k přímé aplikaci na pokožku a to i v přípravcích pro DĚTI!
Vincent Corbel – toť jméno vědce, jenž zjistil, že DEET spadá do skupiny neurotoxinů, což jsou látky blokující enzym v nervových buňkách centrálního nervového systému, který rozkládá toxiny, což vede k přímé kumulaci toxinů, které můžou ničit nervové buňky.
Takže přírodní repelent, jenže...
A tak začala má cesta v hledání bezpečných přírodních repelentů. Tři roky jsem vždycky přes sezónu zkoušela kdeco. Průser je, že klíšťatům a komárům neskutečně voním (včelám teda taky, každé léto mi jich několik přistane na hlavě, protože je lákají vlasy myté přírodními bylinkovými šampony 🙈).
Ovšem klíšťata s komáry na nás nejvíce přitahují tzv. kairomony – znáte feromony? No tak kairomony jsou pro ně něco, jako feromony pro nás.
- Levandule! Slyšela jsem, že prý pomáhá. Paní k nám do lékárny si chodí přímo pro koncentrovaný levandulový éterický olejíček. Dává to i smysl, levandule přirozeně odpuzuje mnoho potvůrek, účinná je i proti molům. Navíc její intenzivní vůni miluju – tak jsem ji zkusila – bez efektu..
- Eukalyptus globulus! Lidé si do lékárny často chodí pro tzv. eukalyptové náramky. Tak jsem do lesa šla s touto ozdobou na ruce. Po návratu domů jsem zjistila, že mám klíště PŘÍMO pod tímto náramkem… to mě opravdu rozesmálo 😄.
V květnu 2020 jsem se na instagramu ve stories ptala lidí, zdali mají něco ověřeného:
Aha, takže alkohol. Cesta – zachraň nervy, poškoď játra mě ale moc nezaujala 😄.
Chodila jsem tedy bez ochrany (chápeme se doufám 😄).
Lidé mi říkají lesní víla. To proto, že v lese trávím většinu volného času. Tam a nebo doma s knihou. Případně v lese s knihou. Domů jsem však pravidelně chodila s rodinkou klíšťat a to nejlépe umístěnou pod zadkem. Z toho byl na prášky manžel – nejenže má fóbii z rizika boreliozy, ale ještě je z těchto míst musel vytahovat (to mu určitě vadilo nejvíc 😄).
Incognito repelent
KONEČNĚĚĚĚ!
KONEČNĚ JSEM NAŠLA CO JSEM HLEDALA
Tak dlouho jsem googlila, až jsem vygooglila repelent s názvem INCOGNITO.
Příznačný název, říkala jsem si. Doufám že, před klíšťaty budu inkogníto už forever.
A ono ano! Opravdu ano! Je to přípravek ve spreji, takový spíše jakoby mléčný, takže rozstříkává se hůře – my si vždycky stříkneme na ruku a pak to roztíráme do oblasti nohou a rukou v malém množství (je opravdu silný) a účinek jsme vypozorovali stoprocentní. Opravdu rovných 100% účinnost.
Ještě raději povím – nedělám reklamu, doporučuji s čím jsem poslední dva roky plně spokojená a můj manžel ještě více 😄. Takže pojďme na to, v následujících řádcích sesumíruji nejdůležitější informace od výrobce.
Incognito sprej je 100% přírodní, přesto má absolutně stejnou účinnost jako spreje s DEET, takže je vhodný i do tropických destinací.
Je bezpečný pro děti od 6 měsíců a po aplikaci působí až 5 hodin.
Tuším, že je jediný z přírodních repelentů, který má klinicky ověřenou účinnost proti klíšťatům, komárům (i proti moskytům přenášejícím malárii), blechám, muškám, ovádům a prý všem dalším 3 500 druhům hmyzu. (Wow, ani jsem netušila, že je jich tolik).
Incognito má dvojí účinek. Hmyz odpuzuje a zároveň kamufluje naše kairomony (jak jsme si říkali – něco jako feromony, hmyz je k nám nimi přitahován).
Koukejte na to složení:
Složení: Alcohol, Aqua, PMD rich botanic oil (menthanediol), cinnamomum camphora (camphor) bark oil*, citrus bergamia (bergamot) oil*, linalool*, limonene*, citral*. Vše zkombinováno unikátním tajným procesem.
(*přírodní složky esenciálních olejů).
PMD rich botanic oil (menthanediol) – tuto složku jsem si ověřovala a zjistila jsem, že je to látka získávaná z esenciálních olejů z listů Eukalyptu citriodora tzv. citronového eukalyptu (jiný druh než klasický Eukalyptus globulus). Má stejnou účinnost jako DEET.
My si na Incognito zvykli jako na repelent proti klíšťatům a komáry jsme nikdy moc neřešili až do doby, kdy jsme se zajeli podívat na Bílou a zrovna tam probíhal komáří festival.
A pak jsme se fakt nasmáli, protože jsme si tento přípravek natřeli na paže, stáli a koukali jak k nám přilétají a místo, aby si po únavné cestě sedli, tak v systému velmi rychle zařadili zpátečku a odletěli 😄
Seženete například zde:
nebo
Doporučujemeee všemi deseti! 🙂
TIP NA ZÁVĚR aneb: a co B-komplex?
Mnoho lidí také užívá B-komplex (těm naším drobným zvířecím kamarádům neunikne, že jej užíváme a jelikož jim to úplně nevoní, tak jdou raději na pastvu někam jinam).
V lékárně běžně naleznete B-komplexy ve formě s nižší vstřebatelností a s obsahem zatěžujících pomocných látek.
Já nedám dopustit na potravní doplněk od Pudhistamo Super complex B-vitamini, který obsahuje 10 látek ze skupiny vitamínů B z rostlinného původu a v bioaktivní účinné formě.
Seženete například zde:
Nic není spolupráce, pouze uvedené stránky kde nakupuji já 💚.
Krásné léto bez štípanců přeju! 😁
Jsem diplomovaná farmaceutická asistentka (laborantka). Tomu předcházelo povolání zdravotní sestry a v dětství tvoření lektvarů z hlíny, vody, bylinek – celou svou duší odjakživa zdravotnicí jsem 🙂
Miluji alchymii propojování informací z farmacie, kouzelného světa bylin, netoxického životního stylu, zdravé stravy i alternativních směrů a lidem na cestě ke zdraví pomáhat. Více o mně najdete tady 🙂