Netoxicky ke zdraví

Vitamín C: Který je pro tělo lepší a na co si dávat pozor?

„Céčko“ – vitamín rozpustný ve vodě – jsme si už někdy pořídili asi úplně všichni

 

Asi jej nemusím moc dlouze představovat, že? 😊 To už udělalo mnoooho, mnoho článků přede mnou – já vám spíše povím informace, které se bohužel běžně neuvádí. Přesto však k úvodu za zmínku stojí tyto jeho nejdůležitější účinky:

  • je nakopávačem imunity a chrání nás na buněčné úrovni, protože je takzvaným antioxidantem. Oxidační stres je obecně považován za velmi škodlivý – poškozuje tělní buňky a může způsobit také rakovinu.
  • snižuje únavu a vyčerpání
  • má velmi důležitou roli při tvorbě karnitinu, kolagenu a obecně pokud užíváte kolagen, tak je vždy dobré zároveň užívat céčko právě i proto,  že mnohonásobně zvyšuje jeho vstřebatelnost.

Pokud užíváte železo, určitě doporučuji zároveň k němu tento vitamín přidávat, protože opět i zde platí, že vstřebatelnost a tedy i účinek je pak nesrovnatelně vyšší. Stejně tak je to i u MSM😊. 

Nejvyšší obsah vitamínu C je bezesporu v ovoci a zelenině. My je nakupujeme převážně v bio kvalitě, a to proto, že běžně jsou bohužel ošetřované škodlivýma chemickýma látkama, což zapříčiňuje snížení obsahu vitamínů (chemické látky je prostě zabijí, stejně jako mnoho z nich pomaličku nenápadně zabíjí nás… ano, opravdu to takto musím říci, protože to tak z praxe vidím a cítím 🙈). 

Také doporučuji je „užívat“ v jejich přirozené podobě, protože vařením se velké množství vitamínů ztrácí. Pokud máte doma nadměrnou zásobu, je také fajn je zamrazit😊.

Vitamín C ve vyšší dávce přirozeně obsahuje například:

  • citrusové plody
  • rajčata
  • brokolice, květák
  • rakytník
  • šípek
  • jablka
  • kiwi
  • listová zelenina
  • černý rybíz…

Dnešní způsob stravování není úplně schopen pokrýt požadovaný příjem při oslabení organismu. Také v zimě je to komplikovanější, protože málokdo má pravidelný denní příjem čerstvého ovoce a zeleniny – a tak naše kroky vedou do lékárny. Tam ale moc zázračná nabídka popravdě není 🙈.

Stejně tak je to  i u hořčíku – akorát ten je téma rozsáhlejší a „závažnější“, proto jsem jej zpracovala do eBooku,

zdarma dostupný ke stažení ZDE >>

VITAMÍN C JE DOSTUPNÝ V TĚCHTO FORMÁCH

🍋Ve formě syntetické (umělé vyrobené) kyseliny askorbovéto je to, které se v lékárně prodává v 99,9% případů – klasický Celaskon atd. -z toho plyne, že pravděpodobně skoro vždy vám lékárník nabídne právě tuto variantu. Dle mne je to však nevhodné, protože se vstřebává minimálně (do 10%, pokud si nekoupíte produkt s postupným uvolňováním, ale ani tam to moc velká sláva není). A také může svou kyselostí mírně dráždit zažívání.

🍋Ve formě syntetické kyseliny askorbové v lipozomální formě – zde je ta stejná částečka céčka obalena navíc v tuku a tím se mnohonásobně zvyšuje její vstřebatelnost=účinnost – je to také mnohem dražší. Na trhu je dostupné například pod názvem Lipo C Askor. Díky tukovému obalu naše zažívání nedráždí.

🍋 Ve formě přírodní kyseliny askorbové získané z ovoce – 🧡 tohle je pro tělo naprosto nejpřirozenější a nejúčinnější varianta! 😊, jelikož ovoce neobsahuje pouze přirozenou kyselinu askorbovou, ale i další důležité bioaktivní látky (flavonoidy…), které spolu s ní krásně spolupracují, podporují a přináší nám účinek na úplně jiném levelu, než samotná uměle vyrobená kyselina. 

Nejvyšší obsah se nachází v plodech Camu Camu, pak Aceroly a Amly – prášky jsou dostupné například na stránce www.brainmarket.cz  (důležitá je kvalita – jakým způsobem se konečný produkt z ovoce získává – a to tahle stránka splňuje. Nene, nespolupracuji s nimi, ale velmi ráda tam nakupuji). V lékárně se dá sehnat čistá Acerola v sypké formě.

Tip: Camu Camu je potřeba rozmíchávat například do smoothie, ve vodě se hůře rozpouští a moc dobře nechutná. Výborné jsou směsi Camu Camu s Acerolou a dalšími – vyrábí je například Goodie pod názvem Berry power super mix bio 😊

Výhodou je, že takto přijímané v sypké “původní” formě neobsahuje zbytečné škodlivé pomocné látky navíc, které se používají při výrobě tablet.

💉ZNÁTE DOPLŇOVÁNÍ FORMOU INFUZÍ?

Aplikuje se syntetická kyselina askorbová rovnou do krve a pozor, málo se o tom mluví, ale je zde riziko. Nadměrný příjem vede k přeměně na kyselinu šťavelou a následný vznik oxalátu – toho se tělo snaží zbavit ledvinami – a mohou vzniknout kamínky až selhání ledvin.

Tuto nepříjemnou zkušenost má také Terezka Kramerová (tuto informaci uvádím s jejím souhlasem).

Kúru podstoupila- a udělalo se jí hodně zle (bolesti jater, ledvin+ další přidané potíže formou otoků, zhoršeného vidění, únavy…). Velmi dlouho se z toho zotavovala a paní doktorka z kliniky měla k této situaci přístup naprosto nevhodný.

Uvedené potíže sváděla na něco jiného –  nejprve oznámila, že za ty bolesti vitamín C určitě nemůže (a to i když se jednalo o přímý důsledek) a poté přišla s teorií, že měla Tereza v těle pravděpodobně zánět a céčko jej nějak rozehnalo. Následně se naprosto odmlčela a Tereze už odpověď nepřišla.

Jen drobné upozornění, že i toto se může stát. 👀

Krásný den a úsměv na rty i do duše přeji🧡

2 názory na “Vitamín C: Který je pro tělo lepší a na co si dávat pozor?”

  1. Zdravím Petro, a předem děkuji, že jsem Vás ,,našla´´.Prostřednictvím podcastu s Janinou Č. :-).
    Chtěla bych se zeptat, jestli jako těhotná ( první trimestr) mohu také užívat Berry power super mix. Na stránkách bohužel uvádějí nevhodné pro těhotné, kojící a děti do 3 let. Myslíte že je to jen legislativa? Takto přírodní produkt přece nemůže ublížit, ba naopak.

    Dále užívám kombinaci kyseliny listové+železa +vitaminu C. Myyslíte že je to dostačující?

    Máte zkušenosti i s užíváním hořčíku u těhotných ?

    Přece jen chci pro sebe a to malé tu nejlepší možnou cestu.

    Přeji Vám jen o dobré a ať se Vám daří .

    Mockrát Děkuji, Darina

    1. Petra Zehnálková

      Krásný den Dari, tady je to komplikovanější – nikdo nic na těhotných netestuje z etických důvodů a u většiny produktů je napsáno – nevhodné v těhotenství – i u hořčíku, který vhodný je (ale samozřejmě pozor, u mnoha produktů zas naopak víme že to nevhodné je, a proto je to tam napsáno). Je těžší se v tom orientovat, nicméně v Berry power super mix je poměrně vysoká dávka céčka. Já osobně budu během těhotenství užívat těhotenský komplex od Garden of Life kde je všechno – mají na puravia.cz :). Co se týče hořčíku, železa a dalších – vše vysvětluji na IG – mám tam na to příspěvky a výběr stories 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *