Netoxicky ke zdraví

Střevní mikrobiom: Proč je péče o něj prvním krokem ke zdraví?

"Všechny nemoci začínají ve střevech"

… řekl Hippokrates před „pár lety“ a daleko od pravdy nebyl, jen bych upravila první slovo na “mnoho”.

💫 Zdraví obecně je nejkomplexnější záležitost a přítomnost nemoci nemůžeme přikládat jen nedostatečné péči o střeva – i když to hraje roli velikou – ale je na místě také vliv spánku, psychické zátěže, toxických látek…

Základním pilířem zdraví je trávicí soustava, která zajišťuje vstřebávání živin z potravy, vylučování odpadních látek a toxinů a hlavně je základem pro imunitu.

Častou příčinou zažívacích potíží bývá poškození střevního mikrobiomu nebo zatížení viry, bakteriemi, těžkými kovy či jinými toxickými látkami. Mnohdy bývá příčinou kombinace těchto aspektů.

Zkuste si například představit situaci, kdy:

Člověk je zatížen škodlivou životosprávou, kdy přijímá nadměrné množství prozánětlivého cukru a vysoce průmyslově zpracovaných potravin, protože nemá čas si doma uvařit z plnohodnotné stravy. Poté onemocní virovým nebo bakteriálním onemocněním a musí dlouhodobě užívat chemické léky a když se uzdraví, tak jde na procházku kolem řepkového pole, které je čerstvě po aplikaci pesticidů, kde je velké riziko vdechnutí. 

V tomto případu vidíme několik toxických situací, které když se objeví dohromady tak už mají slušný vliv na poškození našeho střevního mikrobiomu a zdraví obecně.

A i pokud to náš střevní mikrobiom, který byl do té doby v plné síle zvládne, tak stále je tělo zatíženo přítomností zplodin virového onemocnění a toxickými složkami vdechnutých pesticidů, které samy o sobě umí natropit řádnou neplechu projevující se mnoha problémy, nejen těmi zažívacími.

Poškození střevního mikrobiomu

Pevnost našich střevních stěn je pro zdraví velmi důležitá. Na povrchu střev jsou takzvaná mezibuněčná spojení, která nás chrání před jedovatými látkami. Pokud dojde vlivem stresu, lepku nebo toxických látek k jejich narušení, tak se tyto mezibuněčné spojení jakoby „rozšiřují“ a pronikají jimi ze střeva do krve toxiny – například konzervanty, pesticidy z ovoce a zeleniny, různé patogeny >> to vede k zánětům a nemoci.

Poškozená střevní mikroflóra se prokázala u Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, obezity, rakoviny střev a u alergických onemocnění. Zároveň se potíže projevují i neurologickou cestou – migrény, nespavost, vyčerpání a deprese.

Víte, že velké množství zdaleka nejen trávících potíží, ale taky ekzémů, úzkostí či migrén je způsobeno poškozením střevní mikroflóry?

Tak například ekzematikům téměř vždy pomůže vysadit lepek, upravit stravu a nasadit kvalitní probiotika (doplnění prospěšných bakterií – toto více rozebírám v tomto článku >>>KLIK<<<).

I já si tím kolečkem nekonečných bolavých ekzémů prošla. Už od miminka, protože maminka mě na svět přivedla císařským řezem a nemohla kojit – to se na střevním mikrobiomu velmi projeví, protože jsem tímto stylem porodu nezískala správné bakteriální osídlení a následně důležité látky z mateřského mléka. Každopádně jsem tady a to je nejdůležitější, žejo :). 

Maminka však neměla tušení, že něco takového může mít na mé zdraví vliv a není divu, protože lékaři o těchto věcech vůbec nemluví. Mazala mě tedy dle jejich rad chemickými mastičkami a kortikoidy… Ekzém se mne však držel dál. Celé dětství, dospívání, až do dospělosti.

Až před dvěma lety jsem přišla na to, jak velkou roli hraje střevní mikrobiom, své tělo jsem očistila, změnila stravu, životosprávu a od té doby jsem žádnou vyrážku ani z dálky nepotkala :)).

V dnešní době je už vliv střevního mikrobiomu všeobecně známá věc, přesto se kožní lékaři úspěšně tváří, jakoby naše tělo byla samostatná jednotka, která nereaguje na okolní vlivy a vesměs předepisují kortikoidní masti, případně vazelínu . Například kožní lékař nad naší lékárnou je známý doporučováním vazelíny na všechno.

Úplně na všechno. Někdy čekám jestli někdo od něj nepřijde s doporučením vazelíny i třeba na hemeroidy 😂. Vazelína je ropný produkt a brání dýchání kůže. Takže je s prominutím na… 💩

Dneska si povíme, co to ten mikrobiom vlastně je a co je jeho hlavními úkoly, abyste měli hrubou představu. Mnoho informací jsem si nastudovala z naprosto perfektní knihy ZDRAVÉ STŘEVO od Davida Freje – tuto knihu velmi doporučuji, pro získání hlubších souvislostí.

Já vám povím jen velmi stručný co nejjasnější základ (tak jako vždycky), abych vás nějak nezahltila a všechno bylo co nejjednodušeji srozumitelné a vedlo to k pochopení, proč je důležité se o svá střeva starat.

Jakým způsobem na to, si povíme v pokračování tohoto článku 🙂

Co to ten náš mikrobiom vlastně je?

No je to takový spolek tisíců bakterií, virů, kvasinek ve střevech se nacházející (další jsou i jinde – vaginální mikroflóra, ústní atd.) – jsou malinkatí, bez mikroskopu na ně nedohlédneme a přesto nás ovlivňují víc než si dokážeme představit. Jedním z jejich hlavních úkolů je udržení homeostatické rovnováhy.

No a my nezaostáváme – ovlivňujeme je taky. Podle toho jak se k nim nejen skrze stravu (i když ta hraje asi největší roli) chováme, tak vypadá následný celkový stav.

K čemu je střevní mikrobiom životně důležitý?

70%-80% imunity se nachází ve střevní mikroflóře.

👉Střevní mikroflóra nastavuje správný poměr bílých krvinek, což jsou imunitní buňky, které bojují proti škodlivým bakteriím. Střevní mikroflóra také tvoří protilátky, které nás chrání před infekcemi.

👉Střevní bakterie snižují alergie tím stylem, že podporují tvorbu diaminoxidázy, což je látka odbourávající histamin (látku tvořící se u alergií).

👉Naše střevní mikroflóra nás chrání před škodlivými mikroorganismy a jejich produkovanými toxiny > ty můžou způsobit poškození střeva tzn. prolomení jeho obranného štítu – a do těla se skrze něj propouští toxické látky = vliv na obnovu střevní sliznice a ochranu před syndromem propustného střeva.

👉Vstřebává živiny a vytváří vitamíny i neurotransmitery – ty ovlivňují celkově mozek/CNS a rovnou i naši náladu. Ve střevu vzniká až 90% serotoninu, což je takový hormon štěstí. Takže poškozený mikrobiom > snížení hormonu štěstí > špatná nálada.. :). Tvoří důležité vitamíny skupiny B (B3 -niacin, B5- kyselina pantotenová, B6- pyridoxin, B7-biotin, B9-kyselina listová a B12-kobalamin). Dále podporují tvorbu vitamínu K2.

👉Hraje důležitou roli při získávání energie ze stravy a tvorbě enzymů – amylázy a proteázy. Také výrazně snižují riziko rakoviny tlustého střeva.

👉Pomáhá nám se vypořádat s těžkými kovy, pesticidy, chemickými léky atd.

Jak můžete našim kamarádským mikroorganismům pomoci najdete v tomto článku >>> KLIK <<< 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *